Adana Patent , 0 322 227 61 00 , Marka Patent Adana , Patent Adana , Adana Marka Patent , Adana Patent Tescil , Patent Tescil Adana , Marka Tescil Adana

CE Belgesi

Adana Marka Patent
15 Ocak 2013
GLOBALGAP Belgesi
14 Ocak 2018

Ce Belgesi, Ce Belgesi Adana, Ce Belgesi Adana Patent

Adana Ce Belgesi

CE belgesi, üretilen ürün veya hizmetlerin Avrupa ürün direktiflerine uygun olduğunu belirttir. Bu belge, Avrupa Birliği’nin yeni yaklaşım direktifleri doğrultusundan uyulması zorunlu olan ürünlere basılan bir işarettir. Bu çerçeveye dahil olan ve Avrupa Birliği taraf ülkelerin pazarına arz edilecek bu ürünlerde bu işaret zorunludur. Avrupa pazarından ürünlerin rahatça dolaşabilmeleri açısından sahip olmaları gereken pasaport olarak düşünülebilir.

Bu belgenin, bir marka ya da kalite belgesi olarak düşünülmesi bir hata olur. Bu belge veya işaretin bulunduğu ürünler, Avrupa birliği ile ilişkin hükümlere uygun ve gerekli tüm şartları tedarik ettiğinin ispatlar. AB direktifi çerçevesine dahil olan ürünler, bu işareti taşımadan pazarda yerini alamaz. Pazarda yerini almak gerek Avrupa Birliği taraf ülkeler tarafından üretimi yapılan ürünler ve bu ülkelere ithal edilen tüm ürünleri ilgilendirir. Dolayısıyla ülkemizdeki ihracatçı firmalarımız bu ülkelere yapacakları ürün satımı ile ce belgesi Adana firmamızdan alabilecekleri bu belgeye önem vermeleri gerekir.

CE işareti son zamanlarda Avrupa Birliği’ne müzakere aşaması doğrultusunda ülkemiz adına olumlu gelişmelerin yaşanması ile gelecek yıllarda avantajları beraberinde sunacaktır. Bu durum adına ülkemizin bir takım Avrupa Birliği direktiflerini uygulayabilmek adına aldığı rol ve düzenlemeleri yapması durumunda, gerekli yetkiye sahip olarak kendisinin yetkilendirdiği test ve belgelendirme kuruluşlardan biri olarak Adana ce belgesi danışmanlık firmamız ürünlere bu belgeyi verme yetkisine sahip olmuştur.

Belgeyi Veren Kuruluşlar

Bu belge için ilk olarak CE işareti veren firmalar ile çalışılmalıdır. Söz konusu bu işareti vermeye yetkisine sahip olan kuruluşlara müracaat edilmesi gerekir. Çalışmanın ilk süreci gerekli evraklar oluşturulmasıdır. Ürünler bu işaret ile belgelenebilmesi adına, gerekli evraklar içinde belki de en önemli olanı, itinalı ve ve hükümlere uygun olarak hazırlanacak teknik dosyadır. Teknik dosyada, ürüne yönelik tüm iç ve dış unsurları, ürünün ayrıntılı özellik ve bilgilerin yer alması bir şarttır. Bunlar, teknik çizimler ve ürün hacmi, ebatı ve içeriğidir.

Nasıl Alınır?

Test, tetkik, muayene ya da belgelendirme çalışmalarını kapsayan ürün uygunluğunu değerlendirme prosedürleri izlenerek, ürün piyasada yerini almadan, bu işlemler sonuçlanmış olmalıdır. Üretici firmalarımız, ürünlerinin kapsamları doğrultusunda yer aldıkları yönetmelikleri teyit ederek yetkilendirilmiş ce belgelendirme kuruluşumuza müracaat etmelidir.

Bir önceki yazımız olan Marka Tescil Faydaları başlıklı makalemizde adana marka tescil, adana patent ve marka tescil faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.