Adana Patent , 0 322 227 61 00 , Marka Patent Adana , Patent Adana , Adana Marka Patent , Adana Patent Tescil , Patent Tescil Adana , Marka Tescil Adana

Tasarım Tescil

Tasarım Tescili Adana

Tasarım tescili Adana, Tasarım Tescil Adana, Adana Tasarım Tescil

Adana Patent 

Endüstriyel Tasarım Tescil

Endüstriyel  ya da el emeği ile üretilen bir ürünün veya bir hizmetin veya ürünü meydana getiren parçaların, yenilik ve farklı kılıcı özelliğe sahip olması koşulu ile dış görünümlerinin koruma altına alınmasına  Endüstriyel Tasarım Tescil denir.

Bir endüstriyel tasarımın aynısı, müracaat ve rüçhan tarihi öncesi dünyanın herhangi bir coğrafi alanında ve ya yerinde kamuya duyurulmamış ise o tasarım yeni olarak kabul görür.

Tasarım, müracaat tarihi öncesi 12 ay içerisinde tasarımı yapan kişi ya da halefi veya bunların izni ile 3.’ncü bir kişi nezdinde kamuya arz edilir veya tasarımı yapan kişi ya da haleflerinin suistimali akabinde kamuya arz edilirse, endüstriyel tasarımın yeniliği bu durumundan etkilenmez.

Endüstriyel tasarım tescil, yaşantımızın her anında bizimle birlikte olan, yaşantımızı kolaylaştıran tüm türlü yada ürün parçaları; yaşantımıza renk katan, estetik duygularıma seslenen desenler, süslemelerdir. Tasarım tescil müracaatları, yalnızca müracaat şartları uygun incelenerek tescili yapılmaktadır. Yani, yalnızca müracaat için gerekli evrakların mevcut olup olmadığı konusunda incelemenin gerçekleştirilmesidir.

Tasarımda Rüçhan hakkı, kısaca tescilde öncelik demektir. Müracaat sahipleri, Türkiye dışında bir yerde tasarım tescili adına yönetimine uygun şekilde yaptıkları müracaatlara veya açılan sergilerdeki teşhiri baz alarak, müracaat tarihi itibari ile 6 ay sürede aynı tasarım adına ülkemizde müracaat etme konusunda rüçhan hakkından faydalanır.

Endüstriyel tasarım tescil kapsamı dışında olan tasarımlar ise;

Yeni ve farklı kılıcı özelliği olmayan tasarımlar

Teknik fonksiyonunun gerçekleştirilmesinde tasarımı yapan kişiye, tasarıma yönelik özellik ve faktörlerden hiçbir alternatif seçme hakkı bırakmayan tasarımlar

Kamu düzeni veya genel ahlaka ters düşen tasarımlar

Tasarım tescili hususundaki yardımcı olduğumuz diğer konular;

  • Tasarım tescili
  • Kapsam dışı tasarımlar nelerdir?
  • Tasarım tescil hakları
  • Tasarım tescil ihlali
  • Tasarım tescil itiraz süreci